Apartmán s terasou Říčky

Aktivity

Díky nedaleké sjezdovce si na své přijdou především vášniví lyžaři a vyznavači zimních sportů. V teplejších měsících Vám spoustu zábavy zajistí nedaleké golfové hřiště či minigolf a tenisové kurty pár metrů od apartmánu. V parném létě skýtá osvěžení cca 20km vzdálená vodní nádrž Pastviny. Samozřejmostí jsou i cyklostezky, turistické stezky a spousta míst vhodných k procházkám v tomto malebném a krásném prostředí hor. Orlické hory jsou místem, kde vám nebude nic scházet a užijete si ten pravý odpočinek.

Skiareál Říčky

Skiareál Říčky 3km

Ski areál Říčky v Orlických horách se nachází na jihovýchodní straně vrchu Zakletý v nadmořské výšce 740 – 990 metrů. Díky své poloze, moderní 6-ti sedačkové lanovce s bublinou, výhodné orientaci sjezdových tratí, jejich délce a rozmanitosti a systému technického sněhu patří mezi největší a nejlepší lyžařská centra v Orlických horách. Vrch Zakletý je navíc křižovatkou oblíbených běžeckých tras po hlavním hřebeni hor. Díky nově vybudovanému prostoru dětské školičky s pohyblivým pásem a kolotočem je areál hojně vyhledáván rodinami s dětmi. Autobusová doprava od apartmánu přímo k vleku je zdarma! Jako smluvní partner Ski areálu Říčky poskytujeme slevu na ski pasy.

U Ski centra Říčky je vybudován lanový park Spiders Centre, kde je připraveno 9 okruhů různých obtížností s vice než 80 překážkami. V zimních měsících nabízí centrum služby pro lyžaře, snowboardisty či běžkaře. V létě je k využití bike park, půjčovnu horských tříkolek a koloběžek. V blízkosti střediska je parkoviště zdarma.

Kunštátská kaple

Kunštátská kaple 5km

Kunštátská kaple je barokní kaple kruhového půdorysu, která byla postavena roku 1760 na hlavním hřebeni Orlických hor. Kaple Navštívení Panny Marie, je díky své nadmořské výšce 1035 metrů nejvýše položenou kaplí v Orlických horách. Kolem kaple prochází po hřebeni pěší Jiráskova cesta značená červeně.

Kaple údajně sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků převážně z Tyrol, kteří v Orlických horách těžili dřevo, plavili ho po řekách a dodávali ho jako výdřevu kutnohorských dolů a do tavicích pecí místních skláren.

Po 2. světové válce byl po odsunu německého obyvatelstva interiér kaple zničen. Jediné, co se z něj zachovalo, byla plastika Piety, která byla v 60. letech přemístěna do zdobnického kostela. Kaple byla od roku 1967 postupně opravována. Na podzim roku 2004 byla oprava dokončena a 18.6.2005 byla kaple slavnostně vysvěcena biskupem Dominikem Dukou.

Komáří vrch

Komáří vrch 6km

Přírodní rezervace Komáří vrch se rozkládá v jihovýchodním zakončení Kunštátského hřbetu, geomorfologického podokrsku Orlických hor, nedaleko od obce Říčky. Přírodní rezervací byla vyhlášena v roce 1973, má rozlohu 12,70 ha a tvoří ji porosty zakrslé bučiny se smrkem, jeřábem a jedlí. Komáří vrch je dvouvrcholem s nadmořskou výškou 991 metrů. Jeho hlavní kóta je umístěna jihovýchodně a stejně vysoká je i severozápadní kóta vzdálena od první asi 300 metrů.

Rezervací prochází naučná stezka Jiráskova cesta. Komáří vrch je přístupný z Mezivrší po červené turistické značce.

Jůlinčino údolí

Jůlinčino údolí 5km

Osady Julinčino údolí a Hamernice jsou obklopeny loukami a lesy Orlických hor. Krásná horská osada Julinčino údolí s pohádkovou atmosférou údolí potoka Říčky se nachází u městečka Rokytnice v Orlických horách. Byla založena při kolonizaci hor v roce 1690.

V prostoru lučních enkláv je zachováno několik roubených horských chalup, v blízkosti dolního zakončení pak dětský tábor. Za zmínku stojí ještě kamenný most, po kterém překonává tok Říčky silnice. Údolím vede žlutá turistická značka z Rokytnice nebo modrá z Vamberka. Oblast je pro svou krásu vyhledávána mnoha táborníky.

Kostel v Neratově

Kostel v Neratově 10km

Obec Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů německé národnosti. Od šedesátých let 17. století je Neratov známým poutním místem. V roce 1723 se na místě dřevěného kostelíka začal stavět nový barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie.

Na konci 2. světové války, po zásahu protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády, částečně vyhořel a pak chátral. Od počátku 21. století prochází rekonstrukcí. Roku 2006 se dočkal unikátní přestavby, která vyniká částečně prosklenou střechou podle návrhu Jiřího Starého a Petra Dostála. Světlo proudící do kostela z vrchu mu dodává jedinečnou atmosféru a slavný je i pro svou akustiku. Zvony kostela v Neratově jsou zasvěceny svatým archandělům Gabrielovi a Michaelovi.

Pastvinská přehrada

Pastvinská přehrada 20km

Přehradní nádrž Pastviny se nachází na horním toku Divoké Orlice u stejnojmenné obce Pastviny. Byla vystavěla v letech 1933–1938. Umělé jezero je asi 7 km dlouhé, zabírá plochu 110 ha a zadržuje přibližně 10 miliónů m3 vody. Mohutná přehradní kamenná hráz s hydroelektrárnou umožňuje z výšky 43 metrů výhled na vyrovnávací nádrž Nekoř. Na obou stranách přehrady se nachází chatové osady a místa ke stanování. Milovníci koupání, vodního lyžování, potápění a rybaření mají možnost využít k ubytování místní autokempy, penziony a tábořiště. K dispozici je půjčovna elektro lodí, šlapadel a lodiček nebo projížďka místním vláčkem Pastviňáčkem. Okolí přehrady nabízí mnoho příležitostí pro turistiku a cykloturistiku.

Masarykova chata Šerlich

Masarykova chata Šerlich 20km

Horská turistická chata stojí pod vrcholem Šerlich v nadmořské výšce 1019 metrů u samých hranic s Polskem. Byla vystavena na místě bývalé osady Scherlichgraben v letech 1924–1925 Klubem československých turistů podle návrhu brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Roku 1935 byla na Šerlichu zřízena meteorologická stanice a před chatou byla odhalena busta prezidenta T.G.Masaryka.

Chata je ve velmi výhodné poloze pro pěší i lyžařskou turistiku s výhledem do Čech i Polska. Proto je Šerlich ideálním výchozím místem na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí. Kolem chaty prochází Jiráskova stezka s červenou turistickou značkou.

Rozhledna Anenský vrch

Rozhledna Anenský vrch 6km

V roce 2010 byla na zalesněném Anenském vrchu v nadmořské výšce 992 m otevřena nová rozhledna Anna. Sedmnáct metrů vysoká dřevěná stavba s kovovými prvky je postavena z několika druhů dřeva. Nosné sloupy jsou z modřínů, podlaha vyhlídkové plošiny umístěné ve výšce 12 metrů je z dubu, dřevěné výplně a zábradlí pak z borovice. Z rozhledny jsou krásné výhledy na Suchý vrch, Králický Sněžník, do Polska na Bystřické hory a samozřejmě na vlastní hřeben Orlických hor. Na Anenský vrch lze pohodlně vystoupat modře značenou turistickou stezkou přímo z Říček, po zelené turistické značce z Horní Rokytnice a po červené turistické značce z parkoviště na Mezivrší nebo z parkoviště na Panském poli u tvrze Hanička. Věž je volně přístupná celoročně.

Tvrz Hanička

Tvrz Hanička 8km

Dělostřelecká pevnost Hanička byla vybudována v letech 1936–1938 jako součást Československého opevnění proti Německu. Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů. Osádku mělo tvořit 426 mužů. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí. Do roku 1969 byla Hanička zdrojem pitné vody pro blízkou Rokytnici. Začátkem 70. let byla tvrz zpřístupněna veřejnosti a v roce 1972 zde natáčel Otakar Vávra záběry pro film „Dny zrady“. V roce 1975 byla tvrz uzavřena veřejnosti Federálním ministerstvem vnitra ČSSR, které ji chtělo tajně přebudovávána na novodobý protiatomový kryt pod krycím názvem Kahan. V roce 1995 byla Hanička opět zpřístupněna veřejnosti. V roce 2007 byla vyhlášena kulturní památkou. V expozici je možné zhlédnout zbraně používané naší armádou v roce 1938 i po druhé světové válce. Přístupná je od května do října.

Rozhledna Velká Deštná

Rozhledna Velká Deštná 13km

Velká Deštná je nejvyšším vrcholem Orlických hor o nadmořské výšce 1115 metrů. Již dříve zde stávala dřevěná rozhledna ve tvaru pyramidy, která byla roku 2010 stržena a rozřezána. V roce 2019 byla na vrcholku Velké Deštné slavnostně otevřená nová rozhledna. Je vysoká 19 metrů a tvoří jí ocelová nosná konstrukce obložená dřevem. Návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled na polské Stolové a Bystřické hory, Rychnovsko, Králický Sněžník a Krkonoše. Dokonce můžete dohlédnout až na vzdálený vysílač Ještěd. Pár set metrů pod vrcholem se nachází kiosek s občerstvením a malá stanice horské služby. Na Velkou Deštnou vede červeně značená Jiráskova cesta a zelená turistická značka z Luisina Údolí.

Kolowratský zámek Rychnov nad Kněžnou

Kolowratský zámek Rychnov nad Kněžnou 18km

Zámek Rychnov nad Kněžnou se nachází na mírně se svažující plošině nad ostrým svahem říčky Kněžny v severozápadní části města Rychnov nad Kněžnou. Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je zřejmě architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Celek tvoří výjimečnou dominantu města, které se říká „rychnovské Hradčany.“

K nejcennějším uměleckým souborům sbírek rychnovského zámku patřila a patří Kolowratská obrazárna, kde naleznete skvosty českého a světového malířství od poloviny 15. století. Neméně významná je i sbírka střelných zbraní z 18. století. Prohlídkové okruhy probíhají od května do září.

Zemská brána

Zemská brána 16km

Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí. Rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a její celková rozloha čítá 88,2 ha, nachází se v nadmořské výšce 570 až 650 m n. m.

Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí nazvané Zemská brána. Na strmých svazích říčního údolí se zde nacházejí zajímavé a horolezecky využívané skalní útvary.

Název je odvozen od skutečnosti, že řeka, po staletí tvořící státní hranici, se právě v tomto místě stáčí do vnitrozemí a její údolí tvoří pomyslnou bránu do země České.